volleyball information

Section III girls winter volleyball league all-star teams


Section III girls winter volleyball league all-star teams. Teams are chose by Section III coaches.Class AA/APlayer of the Year: Kayci Olson, Cortland, Senior, Outside HitterGrace Call, Cortland, Senior, SetterMikenzie Martens, Carthage, Junior, Right Side HitterLiya Mace, Carthage, Senior, SetterSarah Martin, Chittenango, Senior, Outside HitterMarie Winn, New Hartford, Senior, SetterCarolyn Myka, Chittenango, Senior, SetterCasey Hunziker, Rome Free Academy, Senior, SetterKira Corasanti, New Hartford, Senior, Right Side HitterKu Ku, New Hartford, Junior, Outside HitterTori Cruz, Cortland, Senior, LiberoCassidy Deoink, Indian River, Senior, LiberoCoach of the Year: Cheri Olson, CortlandClass BCo-Players of the Year: Jamie Jones, Oneida, Senior, Middle hitter and Zoey Fox, Oneida, Junior, SetterFirst Team:LeeAnne Lowery, Vernon-Verona-Sherril, Junior, Middle blockerStephanie Burke, Mount Markham, Senior, Middle HitterHaley Michels, Canastota, Junior, Outside hitterSadie Riggs, Vernon-Verona-Sherill, Sophomore, Outside hitterJordan Treen, Mount Markham, Junior, LiberoSierra Tucci, Canastota, Senior Outside hitterKristen Delorenzo, Christian Brothers Academy, Senior, LiberoElysia Carbajal, Oneida, Senior, Outside hitterKarli Doig, Vernon-Verona-Sherrill, Junior, SetterJillian Hare, South Jefferson, Senior, SetterCoach of the Year: Cyndi Bobo, OneidaClass CPlayer of the Year: MaKenna Boliver, Beaver River, Senior, Outside hitterFirst Team:Samantha Geis, Onondaga, Senior, SetterEmma Bilinski, Dolgeville, Senior, Setter/Outside hitterEmma Byrne, Tully, Sophomore, SetterChelsea Greenwood, Beaver River, Junior, Outside hitterNatalie Brotherton, Cooperstown, Senior, SetterBrooklyn Sullivan, South Lewis, Senior, SetterJordyn Polge, Onondaga, Senior, Right side blockerGrace Bergeron, Little Falls, Senior, MiddleNatalie Monnat, Beaver River, Senior, SetterRylee Lamphere, Dolgeville, Sophomore, Setter/Outside hitterErin O’Mara, Tully, Junior, Outside hitterCoach of the Year: Gene Sundberg, Beaver RiverClass DPlayer of the Year: Sarah Balcom, Sandy Creek, Junior, Middle hitterFirst Team:Kendra Waltz, Morrisville-Eaton, Senior, Outside hitterDeanna Hathway, Sandy Creek, Junior, Outside hitterKali Lidell, DeRuyter, Senior, SetterMadelyn McCormack, Remsen, Junior, Outside hitterArianna Hillard, Morrisville-Eaton, Senior, SetterJaidan Degear, DeRuyter, Junior, Outside hitterMadi Reidl, Fabius Pompey, Junior, LiberoChesney Hawk, Morrisville-Eaton, Senior, Outside hitterBrooke Moll, Fabius Pompey, Junior, Middle hitterAllie Vargo, Faith Heritage, Senior, Outside hitterRachelle Manzi, Old Forge, Junior, Outside hitterCoach of the Year; Dorianne Hathway, Sandy CreekOnondaga High School League All-StarsPlayer of the Year: Kayci Olson, Cortland, Senior, Outside hitterLibero of the Year: Kristen DeLorenzo, Christian Brothers Academy, SeniorCoach of the Year: Cheri Olson, CortlandFirst TeamGrace Call, Cortland, Senior, SetterSarah Martin, Chittenango, Senior, Outside hitterCarolyn Myka, Chittenango, Senior, SetterRileigh Gray, Port Byron, Setter, SeniorTori Cruz, Cortland, Senior, LiberoCara Reynolds, Pulaski, Senior, SetterBella Roberson, Christian Brothers Academy, Senior, SetterSecond TeamMandy Aldrich, Port Byron, Senior, Outside hitterLindsey Bush, Cortland, Senior, Rightside hitterAllie Magee, Pulaski, Senior, Middle blockerChelsea Lamphere, Chittenango, Senior, Middle blockerMakayla Soutar, Pulaski, Senior, Setter/LiberoCassie Nolte, Port Byron, Senior, Outside hitterSavannah Penoyer, Chittenango, Senior, Outside hitterPatriot American Division All-StarsPlayer of the Year: Samantha Geis, Onondaga, Senior, SetterLibero of the Year: Madi Riedl, Fabius Pompey, Junior, LiberoCoach of the Year: Kristen Greean, OnonadagaFirst TeamEmma Byrne, Tully, Sophomore, SetterJordyn Polge, Onondaga, Senior, Right blockerAllie Volles, Onondaga, Senior, Left blockerBrooke Moll, Fabius Pompey, Senior, Middle hitterErin O’Mara, Tully, Junior, Outside hitterSara Britschge, Fabius Pompey, Junior, SetterAllie Vargo, Faith Heritage, Senior, Outside hitterSecond TeamJulia Dietz, Tully, Junior, LiberoBridie Larkin, Fabius Pompey, Senior, Outside hitterRylie Meier, Faith Heritage, Senior, SetterTaylor Hunter, Weedsport, Senior, SetterKate Chaffee, Manlius Pebble Hill, Freshman, LiberoSierra Trotman, Onondaga, Senior Middle hitterAlannah Lewandowski, Onondaga, Junior, Middle hitterTri-Valley League All-StarsTri-Valley Player of the Year: Jamie Jones, Oneida, SeniorTri-Valley Coach of the Year: Cyndi Bobo, OneidaColonial All-StarsFirst TeamMarie Winn, New Hartford, SeniorKira Corasanti, New Hartford, SeniorKu Ku, New Hartford, JuniorCasey Hunziker, Rome Free Academy, SeniorDajhana Cueva-Gomez, Rome Free Academy, SeniorKendal Dorozyski, WhitesboroAlexia Vo, Utica ProctorOlivia Fortuno, East Syracuse-MinoaSecond TeamPaige Serafin, New Hartford, JuniorMegan Magnanti, Rome Free Academy, SeniorAlex Butka, WhitesboroArianna Williams, Utica ProctorSkyler Mahoney, East Syracuse-MinoaHonorable MentionEmma Freidel, New Hartford,McKenzie Desmarais, New Hartord, FreshmanErin Harris, Rome Free Academy, SeniorOlivia Anderson, WhitesboroMaria Htoo, Utica Proctor, SeniorAlana Day, East Syracuse-MinoaPioneer League All-StarsFirst TeamElysia Carbajal, Oneida, SeniorZoey Fox, Oneida, JuniorLeeAnne Lowery, Vernon-Verona-Sherill, JuniorSadie Riggs, Vernon-Verona-Sherill, SophomoreSecond TeamMorgan Hollenback, Oneida, SeniorAbigail Phillips, Oneida, SeniorKarli Doig, Vernon-Verona-Sherill, JuniorLauren Schafer, Vernon-Verona-Sherrill, JuniorSophie Hyde, Central Valley Academy, JuniorHonorable MentionKayln Badgley, Oneida, JuniorBrennah Durfee, Vernon-Verona-Sherrill, JuniorAddison Guido, Central Valley AcademyAutumn Kahler, Camden, JuniorEmily Walker, Camden, JuniorFrontier League All-StarsFirst Team'A' DivisionMikenzie Martins CAR*Liya Mace CAR*Cassidy Deuink IR*Alexis Cruz IR*Bayleigh Woodward WHSSarah Kilburn WHS*Hailey Bushaw IR*Tiffany Russell WHSLaura Albright CAR*Caroline Culbreth CAR'B' Division*Jillian Hare SJ*Kaylee Clark SJ*Sarah Towles SJMcKenzi Burnham SJGrace Myer LOW^Hannah Gyore LOW*^Alyssa O'Conner LOW*Kailin McManaman GB*Amelia Lyon SJ*Allecia Holloway GB*Cassie Jacobsen LOW'C' DivisionSarah Balcom SC*MaKenna Boliver BR*Brooklyn Sullivan SLChelsea Greenwood BR*Natalie Monnat BRDeanna Hathway SC*Jaymie Monnat BRMadelyn Hoffman SLLeah Greene SL*Kerrigan Wiley TIHailey Miller SCMalya Hathway SCHonorable Mention'A' DivisionSydney O'Melia IRKayla Wilson WHS*Caitlyn Watts IR*Kaila Gilpatric IR'B' Division*Julianne Jacobs SJ*Danielle Lehman LOW*Emalie Snyder GBCenter State Conference All-StarsDivision I Class 'B' MVP - Gracie Morris, Canastota, SeniorFirst teamHaley Michels, CanastotaSierra Tucci, CanastotaAlly Campbell, Canastota, SeniorDesirae Owen, Sherburne-EarlvilleAlison Smith, Sherburne-Earlville, JuniorBreanna Schremmer, Clinton, SeniorSarah Martini, Clinton, SeniorErin Shivas, Holland PatentMeghan Lynskey, Holland PatentHailey Memery, Adirondack, JuniorHonorable MentionBecca Popple, CanastotaAlysa Stockbridge, CanastotaMarilyn Loiselle, Sherburne-EarlvilleMakayla Cornelius, Sherburne-EarlvilleParis Kilbourne, Clinton, SophomoreKali Peck, Clinton, JuniorKylee Wojochowski, Holland Patent, SeniorMadison Dousharm, Holland PatentMorgan Hroboni, AdirondackCarli Charbonneau, AdirondackDivision II Class 'C'MVP - Emma Bilinski, Dolgeville, SeniorFirst TeamBreanna Potts, DolgevilleJazzlyn Grassel, DolgevilleRylee Lamphere, Dolgeville, SophomoreGrace Bergeron, Little FallsLeah Shepardson, Little FallsKristine Nietes, HerkimerCasey Buckley, HerkimerJayde Travis, Frankfort-Schuyler, SeniorOssareine Felix, Utica Academy of ScienceHonorable MentionAshlynne Seeley, DolgevilleMorgan Beaulieu, Dolgeville, SophomoreEmma Rasch, Little Falls, SeniorLindsey Slaboc, Little FallsJaden Edmunds, HerkimerSarah Eastwood, HerkimerJulia Caiola, Frankfort-SchuylerGabriella Velardi , Frankfort-SchuylerAdela Sokalar, Utica Academy of ScienceDivison III Class 'C'MVP - Stephanie Burke, Mount Markham, SeniorFirst TeamGianna Placanica, Mount Markham, SeniorJordan Treen, Mount Markham, JuniorLauren Jones, Mount MarkhamNatalie Brotherton, Cooperstown, SeniorMadison Hurysz, Cooperstown, SeniorElizabeth Sill, Westmoreland, SeniorSamantha Dee, Westmoreland, SophomoreGweynneth Williams, WatervilleAnna Madden, Sauquoit ValleyMeghan Gallagher, Sauquoit ValleySecond TeamAlexis Tooke, Mount Markham, SeniorChelsea Osborn, Mount Markham, JuniorRiley Jubar, Cooperstown, JuniorStuart Nelson, CooperstownIsabella Ricci, WestmorelandHailey Postol, Westmoreland, JuniorEmily Rotach, WatervilleMia Bridge, WatervilleOlivia Luczak, Sauquoit ValleyMeghan Peek, Sauquoit Valley, SophomoreDivision IV Class 'D'MVP - Kendra Waltz, Morrisville-EatonFirst TeamArianna Hilliard, Morrisville-Eaton, JuniorChesney Hawk, Morrisville-Eaton, SeniorJulia Patrick, Morrisville-Eaton, SeniorMadelyn McCormack, Remsen, JuniorHailey Jewett, RemsenRachelle Manzi, Old Forge, JuniorAlana Haehl, Old Forge, JuniorEmma Alicajic, Owen D.

full story

 read more

Related news

Girls Volleyball Preseason Watch List
All Sports Tucson - June 13, 2020

University of Arizona Beach Volleyball ...

more

The Reporter/Montgomery Media/Times Herald 2020 Boys Volleyball All Area Team
papreplive.com - June 13, 2020

When COVID-19 wiped out the 2020 spring season, we at The Reporter/Times Herald/Montgomery Media felt we needed to honor a senior class that never received a proper ...

more

UIL Realignment: Basketball and Volleyball Districts
KTAB - BigCountryHomepage.com - February 4, 2020

Basketball District 2-6A AHS Eagles Midland Midland Lee Odessa Odessa Permian San Angelo Central Wolfforth Frenship District 4-5A CHS Cougars Wylie Lubbock Lubbock Cooper Lubbock Coronado Lubbock Monterey District ...

more

UIL Realignment: Basketball and Volleyball Districts
KTAB - BigCountryHomepage.com - February 4, 2020

Basketball District 2-6A AHS Eagles Midland Midland Lee Odessa Odessa Permian San Angelo Central Wolfforth Frenship District 4-5A CHS Cougars Wylie Lubbock Lubbock Cooper Lubbock Coronado Lubbock Monterey District ...

more

UIL Realignment: Basketball and Volleyball Districts
KTAB - BigCountryHomepage.com - February 4, 2020

Basketball District 2-6A AHS Eagles Midland Midland Lee Odessa Odessa Permian San Angelo Central Wolfforth Frenship District 4-5A CHS Cougars Wylie Lubbock Lubbock Cooper Lubbock Coronado Lubbock Monterey District ...

more

Local Updates

Alabama
Alaska
Arizona
Arkansas
California
Colorado
Connecticut
Delaware
District of Columbia
Florida
Georgia
Hawaii
Idaho
Illinois
Indiana
Iowa
Kansas
Kentucky
Louisiana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Mississippi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New Hampshire
New Jersey
New Mexico
New York
North Carolina
North Dakota
Ohio
Oklahoma
Oregon
Pennsylvania
Rhode Island
South Carolina
South Dakota
Tennessee
Texas
Utah
Vermont
Virginia
Washington
West Virginia
Wisconsin
Wyoming